Po naukę do kolebki Orienteeringu

Za naszymi zawodnikami piękna orienteeringowa przygoda, której doświadczyli podczas pobytu w popularnej wśród miłośników naszego sportu Szwecji.
Wyjazd, w którym uczestniczyła szóstka młodych zawodników i dwójka trenerów, rozpoczął się od podróży przez Bałtyk do miasta Karlskrona. Już pierwsze zetknięcie ze Skandynawią pokazało naszym zawodnikom jak popularnym sportem są tam biegi na orientację. Dzieci w szkołach, wychodzące z mapą na lekcje WF, artykuły w lokalnych gazetach o wynikach i aktualnościach związanych z regionalnymi klubami biegu na orientację czy domki klubowe będące domeną chyba każdego klubu BnO w Szwecji, to tylko niektóre z wielu przykładów. Właśnie w jednym z takich domków zatrzymali się nasi zawodnicy, dzięki gościnności klubu OK Orion. Wyposażenie sporego domu robiło wrażenie i pozwalało w pełni realizować plan treningowy – oddzielne szatnie i sauny, w pełni wyposażona kuchnia, salon z wieloma historycznymi pamiątkami z zawodów, rzutnik, a nawet pomieszczenie służące za mini klub dla dzieci, które pokazuje jak od najmłodszych lat dzieci w Szwecji poznają ducha orienteeringu. Kolejnym atutem współpracy z OK Orion był pełen dostęp do bazy treningowej, czyli do map ogromnej powierzchni terenów o zróżnicowanej charakterystyce.

Na dobry początek Harpagan wystartował w lokalnych sztafetach Vittuskavlen, które nie należały do najtrudniejszych, ale pozwoliły naszym zawodnikom zapoznać się z różnicami jakie mogą spotkać startując w szwedzkich sztafetach (zmiany z dwójką równolegle biegnących zawodników, mapa pobierana przez zawodnika kończącego zmianę a nie zaczynającego, kody punktów drukowane na mapie bezpośredni przy ich liczbie porządkowej, itp.). W tej rywalizacji Młode Harpagany w pełni wykorzystały parkowy charakter terenu i zakończyły na 2 miejscu. Co ciekawe 1 i 3 miejsce zajęły zespoły z Czech, więc Szwedzi musieli obejść się smakiem na własnym terenie. Nastroje nieco zweryfikował start kolejnego dnia w lokalnych zawodach na dystansie średnim, gdzie delegacja z Gdańska miała okazję poznać pełną charakterystykę szwedzkiego lasu, która okazała się nie lada wyzwaniem.
Pięć kolejnych dni umożliwiło wykonanie aż 7 jednostek treningowych! Trenerzy postawili na maksymalizację liczby wizyt w terenie, na stosunkowo krótkich trasach, o zróżnicowanej charakterystyce. Celem było jak najszersze pokazanie młodym zawodnikom charakteru szwedzkich terenów oraz szkolenie odpowiednich dla tego terenu strategii biegu. W taki oto sposób udało się zrealizować trening pamięciowy, gwiazdę kierunkową, trudny technicznie middle, bieg nocny, czy mix treningu leśnego ze sprinterskim. Jeden z tych treningów był organizowany przez klub OK Orion, więc poza wartościami szkoleniowymi pozwolił przede wszystkim budować nowe relacje z kolegami i koleżankami zza morza Bałtyckiego.
Wisienką na torcie i pewnym egzaminem wykonanej pracy był start w zawodach 10MILA. Są to jedne z największych zawodów na orientację na świecie, które w tym roku zgromadziły ponad 8000 uczestników. Zawodnicy mogą rywalizować w sztafetach juniorów (4-6 zmian opcjonalnie), damskich (5 zmian) lub męskich (10 zmian). Harpagan wystawił 6 osobową sztafetę juniorów, dla których poza wyzwaniami nawigacyjnymi główną trudnością miało być współzawodnictwo z aż 286 innymi zespołami.
Mimo początkowej presji jaka towarzyszy debiutowi na tej rangi imprezie, każdy z naszych młodych biegaczy rewelacyjnie się spisał, realizując wszystkie założenia i windując miejsce Harpagana w stawce. Finalnie nasz zespół ukończył na 38 lokacie, co oczywiście jest ogromnym sukcesem!
Wyjazd do Szwecji miał ogromną wartość szkoleniową, ale przede wszystkim miał mieć wymiar motywacyjny. Zobaczenie na własne oczy kraju, w którym Bieg na Orientację jest równie popularny jak piłka nożna, a zawody gromadzą 8000 uczestników, to doświadczenia, które pozostaną na długo w pamięci naszych Młodych Harpaganów i z pewnością będą stanowiły kolejny argument do dalszych systematycznych treningów.
Składamy ogromne podziękowania Aleksandrowi Bernaciakowi i klubowi OK Orion za wsparcie logistyki wyjazdu i umożliwienie jego organizacji!!!