O Harcach

O Harcach

Harce Prezesa to Marsze na Orientację odbywające się od ponad 25 lat, w grudniu każdego roku,w jedną z najdłuższych nocy w roku. Jest to tradycyjna impreza zapoczątkowana przez Klub Imprez na Orientację NEPTUN, a następnie kontynuowana przez Klub Harpagan. Tradycyjnie była i nadal jest  to ostatnia impreza w każdym kalendarzu pomorskiego InO-maniaka.

Od 2018 roku, w związku z rosnącym zainteresowaniem i pytaniami uczestników, organizowana jest również dzienna edycja Harców Prezesa, analogicznie – w jeden z najdłuższych dni roku.

Kontynuujemy tradycję i docieramy do zapalonych turystów i maniaków wędrówek z mapą.

MnO to nic innego jak Marsze na Orientację – alternatywny sposób na ciekawy spacer po lesie :-) Zadaniem uczestnika MnO jest dotarcie w terenie do punktów kontrolnych (PK) dzięki otrzymanej od organizatora mapie, w zadanym limicie czasowym. Głównym elementem zabawy jest zatem mapa, a uczestnictwo w MnO wyrabia umiejętność coraz lepszego „czytania” mapy.

Punkty kontrolne są naniesione na mapę w postaci okręgów (PK powinien znajdować się dokładnie w jego centrum). Punkty powinny być umieszczone w miejscach charakterystycznych i jednoznacznie identyfikowalnych zarówno na mapie, jak i w terenie (takich jak skrzyżowania ścieżek, szczyt górki, granica kultur leśnych itd.).

Żeby było ciekawiej, na uczestników czyhają tzw. punkty stowarzyszone, które jedynie udają prawidłowe punkty kontrolne oraz punkty mylne, niezwiązane z daną trasą.

Marsze na Orientację pozwalają poznać tereny leśne z zupełnie innej strony – stanowią zupełnie inny wymiar turystyki kwalifikowanej :-)

Więcej informacji na temat MnO można znaleźć na stronie Komisji Imprez na Orientację ZG PTTK

Przed startem proponujemy zapoznanie się z regulaminem turystycznych Imprez na Orientację.