Zbiornik Stara Orunia

Gwiazdą niedzielnego Harpusia na Gdańskim Szlaku Wodociągowym zdecydowanie jest Zbiornik Wody Stara Orunia. Nie pokazujemy Wam aktualnego wyglądu, a jak powstawał 😮 Pamiętajcie, by zarezerwować zwiedzanie z przewodnikiem i dopasować godzinę do udziału w niedzielnym Harpusiu ❤
Zbiornik Wody Stara Orunia znajduje się na wzgórzu w pobliżu parku Oruńskiego. Powstał w 1869 roku i był pierwszym zbiornikiem, z którego nowoczesnymi wodociągami płynęła do gdańszczan woda. Rezerwuar budzi skojarzenia sakralne ze względu na klasyczną konstrukcję, z czerwonej cegły, złożoną z naw i arkad, wyprodukowaną w gdyńskich Kolibkach . Zbiornik został wybudowany na planie kwadratu o boku długości 40 m, a jego wysokość to ponad 5 m.
Zbiornik wyłączono z eksploatacji w latach 80. XX wieku.
To właśnie od arkad w zbiorniku wziął swoje imię Nietoperz Arkadiusz! A dlaczego maskotką szlaku jest nietoperz? W tym zbiorniku co roku zimują licznie nietoperze różnych gatunków. Wejście do zbiornika po jego wyłączeniu było znacznie utrudnione, co sprzyjało powstaniu wewnątrz największego w Gdańsku siedliska nietoperzy. Jeśli będziecie mieli szczęście i wytężycie wzrok, można dojrzeć takiego śpiocha podczas drzemki 🙂 W zbiorniku panują dla nietoperzy dogodne warunki, dlatego zwiedzający są tu mile widziani w sezonie letnim, gdy nietoperze wybudzą się z hibernacji.