Rozwiązania konkursów

Czas na wyniki konkursów krajoznawczych z Gmina Studzienice oraz Nadleśnictwo Bytów, Lasy Państwowe. Jak zawsze zadziwiacie nas frekwencją i masą aktywności <3
Gmina #1
W którym roku wybudowany został drewniany kościółek w Sominach i jakie są jego charakterystyczne cechy?
Drewniany kościół w Sominach powstał w 1757 r. jako zbór luterański (inne źródła podają 1756 r. – zaliczaliśmy obie daty). Jest to kościół o konstrukcji zrębowej, którego ścianki pokryte są gontem. Posiada dwie kondygnacje oraz dachy dwupłatowe, również pokryte gontem. Wieża kościelna jest konstrukcji słupowej, pokryta deskami. Wewnątrz znajduje się barokowy, bogato zdobiony ołtarz, w nim obraz przedstawiający ukrzyżowanego Chrystusa. W wieży ukryte są dwa dzwony.
🏆zwycięża Adam Dunst
Gmina #2
Jaka miejscowość kryje się pod niemiecką jej nazwą Bernsdorf i z czego jest znana?
Dawna niemiecka nazwa Bernsdorf to dzisiejsza miejscowość Ugoszcz. Ugoszcz to jedna ze starszych miejscowości ziemi bytowskiej, odnotowana w dokumentach w 1350 roku. W połowie XV wieku była to już duża wieś z 38 łanami czynszowymi, kościołem, młynem i karczmą. W roku 1923 zorganizowano w Ugoszczy pierwszą na ziemi bytowskiej drużynę harcerską i polski chór, a w roku 1930 otwarto polską szkołę. We wsi znajdują się dwa kościoły Pw. Św. Marii Magdaleny i Pw. Matki Boskiej Szkaplerznej.
🏆zwycięża Daniel Friede
Gmina #3
Na terenie gminy znajdują się unikalne w skali europejskiej jeziora lobeliowe, charakteryzujące się małą twardością wody, o niskiej trofii i często kwaśnym odczynie. Nazwę biorą od zimozielonej rośliny wodnej, czyli lobelii jeziornej. Jeziora te są wyjątkowo wrażliwe na zanieczyszczenia. Można je głównie spotkać w naszych pomorskich okolicach, a w Gminie Studzienice jest ich kilka. Jak nazywa się jezioro lobeliowe, które jest tutejszym rezerwatem?
Jezioro Cechyńskie Małe
🏆zwycięża Jakub Hubert

Lasy #1
Na terenie Nadleśnictwa Bytów i Gminy Studzienice znajduje się sporych rozmiarów głaz narzutowy, będący pomnikiem przyrody nieożywionej. Gdzie możemy go podziwiać i jakie ma wymiary?
Ziemia Studzienicka charakteryzuje się wielkim bogactwem form morfologicznych w postaci moreny czołowej wznoszących się od 180 do 250 m n.p.m. Nieopodal Leśniczówki Zielony Dwór, ok. 2 km na północ od Studzienic, znajduje się jeden z największych w okolicy głazów narzutowych, noszący nazwę „Pod Zielonym Dworem”, o obwodzie 15 m, wysokość ok. 3,6 m.
🏆zwycięża Katarzyna Zaborowska
Lasy #2
Ile na terenie nadleśnictwa bytów jest ścieżek przyrodniczych i na której z nich można podziwiać stanowiska skrzypu olbrzymiego?
10 ścieżek, stanowiska na 2: Ścieżka przyrodnicza „Las nad Jeziorem Mądrzechowskim” oraz „Okolice Jeziora Głębokiego”
🏆zwycięża Agata Niechoćko

Lasy #3
W jaki sposób można zdobyć Odznakę Odkrywcy Pomorza?
Aby otrzymać Odznakę Odkrywcy Pomorza należy ściągnać Niemapę, pójść na spacer do lasu Pomorza Środkowego, wypełnić zadania zgodnie z zaleceniami na Niemapie i udać się do wybranego Nadleśnictwa z wypełnioną Niemapą i opowiedzieć o swojej wyprawie.
🏆zwycięża Stanisław Reszka
Gratulujemy! Już za niecałe pół roku kolejna runda pytań dla krajoznawców, więc warto dołączać do zabawy :)

Odbiór nagrody możliwy jest w Punkcie Info podczas Harpagan-64 Studzienice :) Jeśli nie odbierzesz nagrody na miejscu, skontaktujemy się z Tobą po Rajdzie.